BUSSIKULJETUS LV. 2017-2018 (aikataulut, reitit, pelisäännöt)

HEPOLAN JA TAKAJÄRVEN KOULUT BUSSIKULJETUS LV. 2017-2018

Bussikuljetuksessa olevat oppilaat saavat koulumatkojansa varten Kemi-kortin, joka on Kemin kaupungin omaisuutta. Kortti on henkilökohtainen. Älykortti on voimassa 30 päivää kerrallaan, jonka jälkeen se ladataan uudelleen koulun toimesta.

On syytä korostaa oppilaille huolellisuutta kortin säilyttämisessä. Oppituntien ajaksi korttia ei saa jättää takin taskuun naulakkoon vaan se on mukana oppitunnilla repussa. Kortti on säilytettävä kotelossa ja pidettävä aina mukana koulussa. Korttia on käsiteltävä varovasti. Kortin ns. tietosiru on erittäin herkkä ja vahingoittuu herkästi.

Jos bussikortti menee hukkaan, koulu kustantaa yhden uuden kortin oppilaalle lukuvuoden aikana. Jos kortti on tahallaan rikottu/ tuunattu tai kortti on useamman kerran kadonnut, uudesta kortista peritään oppilaalta/ huoltajalta todelliset kustannukset eli 42,50 euroa. Jos oppilas on kadottanut kortin, tieto tulee toimittaa koululle kansliaan koulusihteeri Teija Laineelle mahdollisimman pian.

Kortit koteloineen kerätään pois lukuvuoden päättyessä ja jaetaan taas syksyllä koulussa oppilaille. Siihen asti, kunnes bussikortit jaetaan, oppilaat saavat matkustaa bussissa ilman korttia.

Koulukuljetus ajetaan linjaliikenteenä. Linjat 2 ja 6 ovat vanhoja joukkoliikennelinjoja ja linjat 2B ja 2C uusia koululaislinjoja. Liikennöitsijän ja koulun ensisijainen tavoite on, että oppilaat matkustavat linja-autoissa turvallisesti.

Pelisäännöt bussimatkalla

  • Ole pysäkillä riittävän ajoissa (väh. 5 min ennen).
  • Odota kyytiä pysäkillä tai sovitussa paikassa, ei ajoradalla! Koulusta lähtiessä jättöpaikalle saa mennä vasta välitunnin jälkeen.
  • Noudata kuljetusvalvojien ohjeita jättöpaikalla.
  • Mene autoon rauhallisesti jonossa. Älä ryntää tai töni! Päästä pienet ensin autoon ja istumaan.
  • Käyttäydy autossa rauhallisesti hyviä tapoja noudattaen. Tervehdi kuljettajaa.
  • Auton liikkuessa pysy omalla paikallasi.
  • Anna kuljettajalle työrauha ja noudata kuljettajan antamia ohjeita.
  • Poistu autosta rauhallisesti ja tarkista, ettei mitään unohtunut autoon.
  • Odota, että auto on lähtenyt pysäkiltä ja näet joka suuntaan ennen kuin lähdet ylittämään tietä.
  • Pimeän aikana käytä heijastinta tai heijastinliiviä.
  • Koulun järjestyssäännöt ovat voimassa myös koulumatkan aikana.
  • Ongelmatilanteessa tulee ottaa yhteyttä rehtoriin tai liikennöitsijään.

AIKATAULUT JA REITIT:

AAMUVUOROT:

Linja 2 vuoroauto

Linja-autoasemalta 7.45 / 8.40/ 9.50

Meripuistokatu —> Valtakatu —> Eteläntie —> Ouluntie

Syväkangas (Messi) 7.50/ 8.45

—> Ouluntie —> Eteläntie —> Veitsiluodontie —> Ruonantie —>

Hepolantie (Hepolan koulu) 8.05/ 8.57

 

Linja 2B

Linja-autoasema 7.35/ 8.35

Eteläntie 7.37/ 8.37

Etelänväylä 7.38/ 8.38

Kiveliönkatu 7.39/ 8.39

Takajärventie/Larintie risteys 7.41/ 8.41

Takajärventie 7.42/ 8.42

Takajärventie/Oklaholmankatu 7.43/ 8.43

Takajärven koulu 7.45/ 8.45

Oklaholmankatu/Siikakankaankuja 7.47/ 8.47

—> Ouluntie —> Eteläntie —> Veitsiluodontie —> Hepolan koulu 8.05/ 9.00

 

Linja 2C

Linja-autoasema 7.30/ 8.30

—> Koivuharjunkatu —> Sahansaarenkatu —> Karihaaranväylä

Teku/ Digipolis 7.38/ 8.38

Paloasema 7.40/ 8.40

Rovankatu/

Hillevinkatu risteys 7.42/ 8.42

—> Iso-Törmänkatu

Iso-Törmänkatu /Takajärventie risteys 7.44/ 8.44

Takajärven koulu 7.45/ 8.45

Oklaholmankatu —> Möylyntie —> Eteläntie —> Veitsiluodontie

—> Hepolan koulu 8.05/ 8.57
Linja 6 Ajos

Korostennokan risteys 7.50/ 8.20

uusi iltapäiväreitti Järppi —> Kittilänjärvi —> Möylyntie —> Ritikka —> Eteläntie —> Möylyntie —> Ajos
ILTAPÄIVÄVUOROT:

Linja 2 vuoroauto

Ouluntietä pitkin (Messin ja Salen pysäkit), bussi ei aja Oklaholmakadun ja Takajärventien kautta

Hepolan koulu klo 11.37/ 12.42/ 13.42/ 14.42/ 15.42/ 16.42/ 17.42/ 18.42/ 19.42

 

Linja 2B, 2C ja 6 (Ajos)

Hepolan koulu klo 12.25/ 13.25/ 14.25 (Ajos 2B bussi)

 

LIsäksi koululta lähtee klo 15.15 yhdistelmäbussi iltsulaisille ja koululaisille

 

Iltapäiväreitti 2B:

Hepolan koulu – Veitsiluodontie – Eteläntie – Ouluntie (kääntyy ent. Ritikan koulun kohdalta) – Oklaholmankatu – Takajärven koulu – Takajärventie – Kiveliönkatu (Palolaitoksen suuntaan) – Etelänväylä – Linja-autoasema
Iltapäiväreitti 2C:

Hepolan koulu – Veitsiluodontie – Eteläntie – Ouluntie – Oklaholmankatu – Takajärventie – Iso-Törminkatu – Kiveliönkatua Tekulle – Sahansaarenkatu – Koivuharjunkatu – Linja-autoasema
iltsukuljetus klo 15.15/ 16.15, tarvittaessa, koulukuljetuksessa oleville iltsulaisille

Lisätietoja reiteistä ja aikataulusta liikennöitsijä Timo Heiskanen 0400 690569

Posted in Takajärven koulu.