Kaupunginkanslia

Kaupunginkanslia 

Kaupunginkanslia huolehtii ja vastaa:

  • Päätöksenteon tuesta
  • Hallinnon muusta tuesta
  • Suhdetoiminnasta, tiedottamisesta, markkinoinnista ja kansainvälisistä asioista
  • Omistajaohjauksesta ja konsernivalvonnasta
  • Tietohallinnosta
  • Asiakaspalvelukeskuksesta

Kaupunginkanslian henkilöstö

Jukka Vilén

Kansliajohtaja Jukka Vilén

  • kaupunginkanslian johtaminen
  • päätöksenteon ja hallinnon tukipalvelujen johtaminen ja kehittäminen
  • suhdetoiminnan, markkinoinnin, viestinnän ja kansainvälisten asioiden sekä omistajapolitiikan ja konsernivalvonnan kehittäminen, johto ja seuranta

Toimistonhoitaja Leila Suomela

  • kaupunginkanslian kirjaamon hoito
  • kaupungin virallisen ilmoitustaulun hoito
  • tietopalvelut valtuuston ja hallituksen toimialaan kuuluvista asioista ja päätöksistä

Arkistosihteeri Tuula Torvikoski

  • kaupungin arkistotoimen ja arkistonmuodostuksen johtaminen ja kehittäminen sekä arkistoalasta tiedottaminen
  • tietopalvelut kaupunginarkiston aineiston osalta
  • sähköisen asioinnin ja asianhallintajärjestelmän kehittäminen

Hallintosihteeri Heli Oittinen

  • kaupunginhallituksen ja konsenijaoston esityslistat, pöytäkirjat ja päätösten toimeenpanot
  • luottamustoimitiedot

Hallintosihteeri Anutiina Tervonen-Aho

  • kaupunginvaltuuston esityslistat, pöytäkirjat ja päätösten toimeenpanot
  • kaupunginhallituksen esityslistat, pöytäkirjat ja päätösten toimeenpanot (varahenkilö)
  • ansionmenetyskorvaukset

Asiakaspäällikkö Marja Kynsijärvi

  • Kuntademokratian kehittäminen ja osallisuuden edistäminen
  • Poikkihallinnollisten asiakaspalvelujen kehittäminen
  • Kaupungin maahanmuuttoasioiden yhteyshenkilö ja koordinointi
  • Sidosryhmäyhteistyö ja ulkoisen rahoituksen hankinta ja koordinaatio
  • Sisäisen ja ulkoisen viestinnän suunnittelu, kehittäminen ja arviointi

Palvelusihteeri Pauliina Juustovaara

  • kokouspalkkiot ja laskutus
  • Internet ja intranet sivujen päivitys

Yhteystiedot

Kemin kaupunginkanslia, Valtakatu 26, 2. kerros
Yleissähköpostiosoite: kirjaamo@kemi.fi
Avoinna ma-to 8.00-11.30 ja 12.30-16.00, pe 8.00-11.30 ja 12.30-15.30

Nimike Nimi Sähköposti Puhelinnumero
Kansliajohtaja Jukka Vilén jukka.vilen@kemi.fi 016 259 203
Toimistonhoitaja Leila Suomela leila.suomela@kemi.fi 016 259 215
Arkistosihteeri Tuula Torvikoski tuula.torvikoski@kemi.fi 016 259 219
Hallintosihteeri Heli Oittinen heli.oittinen@kemi.fi 016 259 217
Hallintosihteeri Anutiina Tervonen-Aho anutiina.tervonen-aho@kemi.fi 016 259 216
Asiakaspäällikkö Marja Kynsijärvi marja.kynsijarvi@kemi.fi 040 730 6231
Toimistosihteeri Jouni Kallankari jouni.kallankari@kemi.fi 050 572 5387
Palvelusihteeri Pauliina Juustovaara pauliina.juustovaara@kemi.fi 050 427 5610
Virastomestari Tapani Kotkansalo tapani.kotkansalo@kemi.fi 040 069 0210

Lakiasiainyksikkö

Lakiasiainyksikkö huolehtii ja vastaa

  • kaupungin edunvalvonnasta ja juridisista palveluista
  • päätösten laillisuusvalvonnasta, sopimusjuridiikasta ja sopimushallinnan kehittämisestä
  • riskienhallinnan ja valmiussuunnittelun koordinoimisesta ja kehittämisestä
  • vakuutusasioista
  • hankintatoimen ja kilpailutuksen kehittämisestä, neuvonnasta ja ohjeistamisesta
  • pysäköinninvalvonnasta
  • talous- ja velkaneuvonnasta
  • asuntotoimen viranomaistehtävistä

Yhteystiedot

Nimike Nimi Sähköposti Puhelinnumero
Kaupunginlakimies Santeri Lindholm santeri.lindholm@kemi.fi puh. 016 259 213 tai 040 637 2486
Hallintosihteeri Kati Tervo kati.tervo@kemi.fi puh. 016 259 290 tai 050 590 8368