Ohjelma paikan mukaan 2018

Kulttuurikeskus

(Marina Takalon katu 3)

LIIKUNTASALI

12.00-18.00 KULTTUURIKIRPPIS, liikuntasali

 

AULA

10.00-24.00 Näyttelyt

  • Kabinetissa Taina Rönkkö, aula

12.00-18.00 Taidemyyntiä- ja maalausta, Kemin kuvataiteilijat, aula

12.00-12.30 Ajan Laulu, aula

13.00-13.45 Arja Havakka ja Akustiset, aula

14.00-16.00 Piirtäjä Emma R., aula

14.15-16.15 Kivimaalaus-työpaja, aula

15.30-16.00 Nuorisokuoro Victoria, aula

16.00-16.30 Meri-Lapin musiikkiopiston oppilaita, aula

17.00-17.30 Mandoliiniyhtye Remolo, aula

18.00-18.30 Lauluryhmä Tornio-Haaparanta, aula

18.00-24.00 Pop Up -nuorisotila sekä Puuhapaku, aula

18.30-19.00 Sateenkaariorkesteri, aula

20.00-20.35 DJ Strand, aula

20.45-21.15 Veera Pyykkö, aula

21.25-22.00 Northern Oath,aula

22.10-22.40 Luopio, aula

22.50-23.30 Skullrod, aula

23.40-00.15 Asketia, aula

 

STAGE – KIRJASTON LEHTILUKUSALI

10.00-21.00 Näyttelyt

  • Tuula Malon teoksia, Symposium ja Polte, Stage

13.45-14.00 Ruska-kuoro, Stage

16.00-16.15 Taiteilijatapaaminen Tuula Malo, Stagella

16.30-17.00 LaulunLyömät & Syke-kuoro, Stage

17.30-18.00 Sudaruska, Stage

18.00-24.00 Pop Up -nuorisotila

 

TAIDEMUSEO

10.00-21.00 Näyttelyt

  • Spektaakkelit – taidetta Muoniosta Simoon kuntien kokoelmista, Taidemuseo
  • Kemin kuvataiteilijat, kuukauden taiteilija: Seppo Mikkanen, Taidemuseo

12.30-13.00 Pohjan mieslaulajat, Taidemuseo

13.00-13.30 Peräkammarin esittely, Taidemuseo

13.30-13.45 Kuukauden taiteilija Seppo Mikkanen, Taidemuseo

14.00-15.30  Salla Kekäläinen, Balettiryhmä 5, MuMMoT RC, Tanssikoulu Stagen The BoomCrew, STAGE KidZ, TeamSTAGE DTC, STAGE UnitedCrew, Nykytanssi edistyneet ryhmä, Show 9-11v tuntilaiset sekä Show 9v tuntilaiset, Nana Partanen, Kivalo-opiston Sambaryhmä La Fuente, Zahor-Itämainen tanssiryhmä, Senioritanssijat sekä Lady Akat, Taidemuseo

15.30-16.00 Peräkammarin esittely, Taidemuseo

19.00-20.00 Nuorisokuoro Victorian ja soitinyhtyeen konsertti (Apatity, Venäjä), Taidemuseo

 

HISTORIALLINEN MUSEO

10.00-21.00 Näyttelyt

  • Suomen sisällissota 1918 sekä Meren ja joen kaupunki, Historiallinen museo

10.00-21.00 Historiallisen museon valokuvasuunnistus, Historiallinen museo

13.00-16.00 Lasten työpajoja, Historiallinen museo

14.00-16.00 Trokari Aaro tarinoimassa pirtun salakuljetuksesta, Historiallinen museo

 

KIRJASTO

10.00-21.00 Näyttelyt

  • Kemin varhaiskasvatuksen “Satumaista taidetta”, kirjaston keskiaukea
  • Frida Kahlo, Julia Wallenin näyttely, kirjasto
  • Kemin kuvataiteilijat ry:n Jukka Halttusen valokuvanäyttely Liisa Rautiaisesta, kirjasto
  • Kirjoittajaryhmä Ringin ja Tornion kuvataideseuran “Tämän runon haluaisin maalata”, kirjasto

14.00-18.00 Nalletohtori, kirjaston LaNu

14.00-16.00 Valokuvasuunnistus, alle 10-vuotiaat, kirjaston LaNu

15.00-24.00 Exit Library “Horror”-pakopeli, K-16, kirjasto

16.00-18.00 Valokuvasuunnistus, yli 10-vuotiaat, kirjaston LaNu

16.30-16.45 Taiteilijatapaaminen Jukka Halttunen, kirjasto

20.00-20.30 Esko Mörökölli lukee aikuisten kauhuteemaisia iltasatuja, Tuulenpesä

 

Sauvotalo

(Valtakau 22)

12.00-15.00 HALLOWEEN-työpaja Lasten kulttuurikeskuksessa (vapaa pääsy)

 

Tomintakeskus Takitsu

(Oklaholmankatu 16)

17.00-24.00 Nuorisotila on auki

 

KinoPirtti

Liput 10 €

Uuden Eurooppalaisen Elokuvan viikonloppu

15.00-16.45 24 viikkoa, K12

19.00-21.10 Rakkautta vailla, K12

 

Cafe Hertta

vapaa sisäänpääsy

18.00-19.30 Tiia Karhi & Kemi Factori Acoustic Houseband sekä Veera Pyykkö

 

Kemi Scandic, Lyhty

Liput 15 €

19.00-20.30 TÄHTIHETKIÄ -teatterinäytös, 

 

Cafe & Restaurant Chillout

Tansseihin vapaa pääsy/Illalla liput 5e

17:00 alkaen Karaoketanssit, Kemin Karaokeklubi

23:00-23:00 Tyrskyvalli

23:30-01:30 Radio Luxemburg

 

Oluthuone Kukko

vapaa sisäänpääsy

21.00-22.30 Liukko, Laajoki & Huovinen Trio

 

Old Gringo

vapaa sisäänpääsy

22.00-23.30 Matti Virtasalo

 

Olutravintola Polte

Liput 5 €

22.30-00.00 Päivi Heikura & Jani-Petteri Hägg

 

Cafe & Bar Ankkuri

Liput 10 €

23.00-02.00 Flyin’ Blind sekä Taiteiden yön jamit

Kemin spektaakkelimainen Taiteiden yö 2018 päättyy Ankkurissa järjestettäviin jameihin, kaikki mukaan!

Lataa ohjelma tästä pdf-tiedostona!

Katso myös Kemin Taiteiden Yön OHJELMA AJAN MUKAAN.

Alkusivulle tästä!