Ohjelma ajan mukaan 2019

Klo 10:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Kulttuurikeskuksen aula
10.00-18.00 Kemin kuvataiteilijoiden Taidekuja

10.00-15.00 Vihreä ja kestävä Kemi -ständi

Iso auditorio
10.15-11.45 Kaisa Alatarvas: Liisan taide -luento

Kirjaston lasten ja nuorten osasto
10.30-13.30 Nalle- ja keppiheppatohtori sekä leikkiajoneuvojen katsastuskonttori

10:30-17:00 Keppiheppa Photo Booth

Kirjaston keskiaukea
10.30-13:30 Kädentaitopaja lapsille

Lukuisia Näyttelyitä
10.00-21.00

Tuomas Korkalo – ZAUM, Taidemuseo

Rungius, kirkkoon haudattu, Historiallinen museo

Meren ja Joen kaupunki, Historiallinen museo

Jouko Karhun “Rungius”-teos, Kulttuurikeskuksen aula

Jukka Halttunen valokuvia Liisa Rautiaisesta, Kulttuurikeskuksen aula

Kemin kuvataiteilijat, kuukauden taiteilija, Tuomo Kivelä, Kirjaston Stage

Kabinetti, Kulttuurikeskuksen aula

Tuula Lokka, Kirjasta taiteeksi, Kaupunginkirjasto

Kirjasto 140 vuotta – Kemi 150 vuotta, Kirjaston näyttelyseinät

Klo 11:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Kulttuurikeskuksen aula
10.00-18.00 Kemin kuvataiteilijoiden Taidekuja

10.00-15.00 Vihreä ja kestävä Kemi -ständi

Iso auditorio
10.15-11.45 Kaisa Alatarvas: Liisan taide -luento

Kirjaston lasten ja nuorten osasto
10.30-13.30 Nalle- ja keppiheppatohtori sekä leikkiajoneuvojen katsastuskonttori

10:30-17:00 Keppiheppa Photo Booth

Kirjaston keskiaukea
10.30-13:30 Kädentaitopaja lapsille

Lukuisia Näyttelyitä
10.00-21.00

MUUALLA KEMISSÄ

Sarjakuvanäyttely ja Jalokivigalleria
(Rantabulevardi 2)
11:00-14:00 Näyttelyt avoinna sekä Pop up -kahvila, liput 10 € / 6 €

Klo 12:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Kulttuurikeskuksen aula
10.00-18.00 Kemin kuvataiteilijoiden Taidekuja

10.00-15.00 Vihreä ja kestävä Kemi -ständi

Lehtilukusalin Stage

12.45-13.30 Tyttö ja piano, Kaisla Huovinen

Iso auditorio
12.00-13.00 Liisa Harju: Ryhmä Kemi -luento

Kirjaston lasten ja nuorten osasto
10.30-13.30 Nalle- ja keppiheppatohtori sekä leikkiajoneuvojen katsastuskonttori

10:30-17:00 Keppiheppa Photo Booth

Kirjaston keskiaukea
10.30-13:30 Kädentaitopaja lapsille

Lukuisia Näyttelyitä
10.00-21.00

MUUALLA KEMISSÄ

Sarjakuvanäyttely ja Jalokivigalleria
(Rantabulevardi 2)
11:00-14:00 Näyttelyt avoinna sekä Pop up -kahvila, liput 10 € / 6 €

SAUVOTALO
(Valtakatu 22)

Lasten kulttuurikeskus
12.00-15.00 Halloween työpaja

Klo 13:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Kulttuurikeskuksen aula
13.00-17.00 Piirtäjä Emma R
13.30-14.00 Syke kuoro
10.00-18.00 Kemin kuvataiteilijoiden Taidekuja

10.00-15.00 Vihreä ja kestävä Kemi -ständi

Iso Auditorio
13.10-13.40 Liisa-Maria Tiihonen: Liisa ihmisenä -luento

Kirjaston lasten ja nuorten osasto
10.30-13.30 Nalle- ja keppiheppatohtori sekä leikkiajoneuvojen katsastuskonttori

10:30-17:00 Keppiheppa Photo Booth

Kirjaston keskiaukea
10.30-13:30 Kädentaitopaja lapsille

Lukuisia Näyttelyitä
10.00-21.00

SAUVOTALO
(Valtakatu 22)

Lasten kulttuurikeskus
12.00-15.00 Halloween työpaja

MUUALLA KEMISSÄ

Kinopirtti, Liput 10 €
13.00 Jeti, 98 min, K-7
13.10 Late Lammas: Farmageddon, 88 min, S

Sarjakuvanäyttely ja Jalokivigalleria
(Rantabulevardi 2)
11:00-14:00 Näyttelyt avoinna sekä Pop up -kahvila, liput 10 € / 6 €

Klo 14:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Taidemuseo
14.00 Tanssi-Spektaakkelit:

14.00-14.20

  • Kivalo-opiston Lady Akat, Heavy Joik
  • Nana Partanen, Muistot, soolotanssi
  • Kivalo-opiston Baletti 2, Varas joukossamme
  • Kivalo-opiston Baletti 4, Valse Lent
  • Kivalo-opiston Baletti 2 & 4, Yhteistanssi

14.20-14.50 Tanssikoulu STAGE

  • Nykytanssi edistyneet, Kupla (koreografi: Leea Hamari)
  • Show 8 -vuotiaat, Imagine (koreografi: Leea Hamari)
  • Jazz edistyneet, Like a river (koreografi: Riitta Maijanen)
  • STAGE KidZ, Let the unicorns run free (koreografi: Leea Hamari)
  • STAGE United Crew, Bring em out (koreografi: Sarianna Raisio)
  • TeamSTAGE DTC muodostelma, Save your soul (koreografi: Leea Hamari)

14:50-15:05

  • MuMMoT RC, Mummot matkalla lämpöön (ohj. Nana Partanen)
  • Kivalo-opiston itämaisen tanssin ryhmä Zahor, Sheinen Sabri Alel & El Donya

15:10-15:30

  • Sambaryhmä La Fuente, Samba-Show
  • Kivalo-opiston Senioritanssijat, SambaMix & Kemivalssi 150
  • Kivalo-opiston Lady Akat, Purleski – Akkojen yö

15:30-15:50

  • Danx Impactx, Mister’s ry
  • Sambaryhmä La Fuente, Samba
  • Kivalo-opiston itämaisen tanssin ryhmä Zahor, Thlathen daqat, &  AC/DC

 

Kirjaston keskiaukea
14.00-17.00 Askartele oma pinssi

Kirjaston lasten ja nuorten osasto
10:30-17:00 Keppiheppa Photo Booth

Kulttuurikeskuksen aula
13.00-17.00 Piirtäjä Emma R.
10.00-18.00 Kemin kuvataiteilijoiden Taidekuja

10.00-15.00 Vihreä ja kestävä Kemi -ständi

SAUVOTALO
(Valtakatu 22)

Lasten kulttuurikeskus
12.00-15.00 Halloween-työpaja

Lukuisia Näyttelyitä
10.00-21.00

MUUALLA KEMISSÄ

Kaupunginteatteri, Tullimakasiini
(Kauppakatu 27)
14.00-14.45 Viirun ja Pesosen joulu, liput 14€

Tervahalli
14:00 Koko perheen hyväntekeväisyystapahtuma, Kemin Into ja Tornion baletti

Klo 15:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Taidemuseo
14.00 Tanssi-Spektaakkelit

14.00-14.20

  • Kivalo-opiston Lady Akat, Heavy Joik
  • Nana Partanen, Muistot, soolotanssi
  • Kivalo-opiston Baletti 2, Varas joukossamme
  • Kivalo-opiston Baletti 4, Valse Lent
  • Kivalo-opiston Baletti 2 & 4, Yhteistanssi

14.20-14.50 Tanssikoulu STAGE

  • Nykytanssi edistyneet, Kupla (koreografi: Leea Hamari)
  • Show 8 -vuotiaat, Imagine (koreografi: Leea Hamari)
  • Jazz edistyneet, Like a river (koreografi: Riitta Maijanen)
  • STAGE KidZ, Let the unicorns run free (koreografi: Leea Hamari)
  • STAGE United Crew, Bring em out (koreografi: Sarianna Raisio)
  • TeamSTAGE DTC muodostelma, Save your soul (koreografi: Leea Hamari)

14:50-15:05

  • MuMMoT RC, Mummot matkalla lämpöön (ohj. Nana Partanen)
  • Kivalo-opiston itämaisen tanssin ryhmä Zahor, Sheinen Sabri Alel & El Donya

15:10-15:30

  • Sambaryhmä La Fuente, Samba-Show
  • Kivalo-opiston Senioritanssijat, SambaMix & Kemivalssi 150
  • Kivalo-opiston Lady Akat, Purleski – Akkojen yö

15:30-15:50

  • Danx Impactx, Mister’s ry
  • Sambaryhmä La Fuente, Samba
  • Kivalo-opiston itämaisen tanssin ryhmä Zahor, Thlathen daqat, &  AC/DC

Pieni auditorio
15.30-16.00 Kemi 150 -lyhytelokuva (S), Kemi 2019, ohj. Juho Tuovila, vapaa pääsy!

Kirjaston keskiaukea
14.00-17.00 Askartele oma pinssi

Kirjaston lasten ja nuorten osasto
10:30-17:00 Keppiheppa Photo Booth

Kulttuurikeskuksen aula
13.00-17.00 Piirtäjä Emma R.
10.00-18.00 Kemin kuvataiteilijoiden Taidekuja

Lukuisia Näyttelyitä
10.00-21.00

SAUVOTALO
(Valtakatu 22)

Lasten kulttuurikeskus
12.00-15.00 Halloween-työpaja

MUUALLA KEMISSÄ

Kinopirtti
15.00 Paikallisen lyhytelokuvan ensi-ilta: Some Kind of Plunder, Kemi ja Temmes 2019, ohj. Harri Haapakangas, 23 min, K-16, vapaa sisäänpääsy!
15.00 Diva of Finland
15.40 Fingerpori

 

Klo 16:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Kulttuurikeskuksen aula
16.00-16.30 Radio Luxemburg -duo
13.00-17.00 Piirtäjä Emma R.
10.00-18.00 Kemin kuvataiteilijoiden Taidekuja

Taidemuseo
16.30-17.00 Pohjan mieslaulajat, ohj. Veli Tikkala

Kirjaston keskiaukea
14.00-17.00 Askartele oma pinssi

Kirjaston lasten ja nuorten osasto
10:30-17:00 Keppiheppa Photo Booth

Lukuisia Näyttelyitä
10.00-21.00

MUUALLA KEMISSÄ

Kinopirtti, liput 10€
16.15 Judy, 118 min, K-12

Syväkankaan koulu
16.00-17.30 Temppulauantai & Lastentarvikekirppis, MLL yhdistys

 

Klo 17:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Kulttuurikeskuksen aula
17.00-17.30 Melymbrosia-biisintekijäduo
13.00-17.00 Piirtäjä Emma R.
10.00-18.00 Kemin kuvataiteilijoiden Taidekuja

Taidemuseo
17.30-18.00 Kivalo-opiston Mandoliiniorkesteri Remolo, ohj. Elina Kakko-Delha

Kirjaston keskiaukea
14.00-17.00 Askartele oma pinssi

Lukuisia Näyttelyitä
10.00-21.00

MUUALLA KEMISSÄ

Kinopirtti, liput 10€
17.25 Täydellinen Joulu, 118 min, K-12

Syväkankaan koulu
16.00-17.30 Temppulauantai & Lastentarvikekirppis, MLL yhdistys

 

Klo 18:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Lehtilukusalin Stage
18.00-18.30 Lauluyhtye Haaparanta-Tornio, ohj. Veli Tikkala

Kulttuurikeskuksen aula
18.30-19.00 MLC-Band & Rivitanssijat, Meri-Lapin Country ry

Lukuisia Näyttelyitä
10.00-21.00

Klo 19:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Lehtilukusalin Stage
19.00-19.30 Sudaruska -slaavilaisen musiikin kuoro, Suomi-Venäjä-seura

Kulttuurikeskuksen aula
19.30-20.00 Kivalo-opiston Viihdeorkesteri Sateenkaari, ohj. Veli Tikkala

Kulttuurikeskus
19.00-23.00 Nuorisotyön Puuhapaku

Lukuisia Näyttelyitä
10.00-21.00

MUUALLA KEMISSÄ

Cafe Hertta, vapaa sisäänpääsy
19.00-19.00 Krista Tiitinen

Kaupunginteatteri, Kemin Pirtti
(Kauppakatu 7)
19.00-21:15 Älä pukeudu päivälliselle, liput 23€ / 21€ / 14€

Kinopirtti, Liput 10 €
19.10 Gemini Man, 118 min,  K12
19.30 Maleficent 2: Pahan Valtiatar, 119 min,  K12

BAARIT & RAVINTOLAT:

Cafe Hertta, vapaa sisäänpääsy
19.00 Krista Tiitinen duo

Klo 20:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Lehtilukusalin Stage
20.00-20.30 DJ Strand

Kulttuurikeskuksen aula
20.30-21.00 Elektromuusikko Bliniks

Kulttuurikeskus
19.00-23.00 Nuorisotyön Puuhapaku

Lukuisia Näyttelyitä
10.00-21.00

BAARIT & RAVINTOLAT:

Oluthuono Kukko, vapaa sisäänpääsy
20.00 Nuorala & Malkamäki duo

Klo 21:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Lehtilukusalin Stage
21.00-21.30 DJ Strand

Kulttuurikeskuksen aula
21.30-22.15 Umpimähkä, Rock Academy Kemi

Kulttuurikeskus
19.00-23.00 Nuorisotyön Puuhapaku

Lukuisia Näyttelyitä

10.00-21.00

MUUALLA KEMISSÄ

Kinopirtti, liput 10€
21.30 Joker, 122 min, K-16
21.40 Zombieland: Double Tap, 99 min

BAARIT & RAVINTOLAT:

Bar Brankkis – Hotelli Palomestari, vapaa sisäänpääsy
21.00 Aleksi Viitala trubaduuri

Klo 22:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Kulttuurikeskuksen aula
21.30-22.15 Umpimähkä, Rock Academy Kemi

Lehtilukusalin Stage
22.00-22.45 DJ Strand

Kulttuurikeskus
19.00-23.00 Nuorisotyön Puuhapaku

BAARIT & RAVINTOLAT:

Bar Brankkis – Hotelli Palomestari, vapaa sisäänpääsy
22.00-22.45 Kari Koistinen & Tommi Pyykkö -duo

Bar ChillOut, liput 5 €
22.00 Jaakko Balk trubaduuri

Pub Gringo, vapaa sisäänpääsy
22.00 Ari Viitala trubaduuri

Klo 23:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Kulttuurikeskus
19.00-23.00 Nuorisotyön Puuhapaku

BAARIT & RAVINTOLAT:

Bar Brankkis – Hotelli Palomestari, vapaa sisäänpääsy
23.00-01.00 Taiteiden yön jamit Open Stage housebandin Oscar Suovaniemen johdolla

Bar ChillOut, vapaa sisäänpääsy
23.30 Pääesiintyjä -rockband

Cafe-Bar Ankkuri, liput 12 €
23.00 Rocca’s Rhythm ‘n’ Blues Revue

RockBar & Grill 82, vapaa sisäänpääsy
23.00 Mr-X band

Ravintola Ramona, liput 15 €
23.00 Little Bee

 

Klo 24:00

BAARIT & RAVINTOLAT

Bar Brankkis – Hotelli Palomestari, vapaa sisäänpääsy
23.00-01.00 Taiteiden yön jamit Open Stage housebandin Oscar Suovaniemen johdolla

Ravintola Ramona, Liput 15 €
00.00 Rock- ja punklegenda Pelle Miljoona

Kemin Taiteiden yö 2019 ohjelma

Lataa ohjelma tästä pdf-tiedostona!

Katso myös Kemin Taiteiden Yön OHJELMA PAIKAN MUKAAN.

Alkusivulle tästä!