Ohjelma ajan mukaan 2018

Klo 10:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Historiallinen museo
10.00-21.00 Historiallisen museon valokuvasuunnistus
10.00-21.00 Suomen sisällissota 1918 -näyttely sekä Meren ja joen kaupunki -näyttely

Kirjasto
10.00-21.00 Julia Wallen, Frida Kahlo -näyttely
10.00-21.00 Kemin kuvataiteilijat ry:n Jukka Halttusen valokuvanäyttely Liisa Rautiaisesta
10.00-21.00 Kirjoittajaryhmä Ringin ja Tornion kuvataideseuran “Tämän runon haluaisin maalata” -näyttely

Kirjaston aula
12.00-18.00 Taidemyyntiä- ja maalausta, Kemin kuvataiteilijat
10.00-21.00 Kabinetissa Taina Rönkkö

Kirjaston keskiaukea
10.00-21.00 Kemin varhaiskasvatuksen “Satumaista taidetta” -näyttely

Stage
10.00-21.00 Tuula Malo, Symposium ja Polte -näyttely

Taidemuseo
10.00-21.00 Spektaakkelit – taidetta Muoniosta Simoon kuntien kokoelmista
10.00-21.00 Kemin kuvataiteilijat, kuukauden taiteilija: Seppo Mikkanen

 

Klo 12:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Kulttuurikeskuksen aulan lava

12.00-12.30 Ajan laulu

Taidemuseo
12.30-13.00 Pohjan mieslaulajat

Kirjaston aula
12.00-18.00 Taidemyyntiä- ja maalausta, Kemin kuvataiteilijat

Liikuntasali
12.00-18.00 KULTTUURIKIRPPIS

SAUVOTALO
(Valtakatu 22)

Lasten kulttuurikeskus
12.00-15.00 HALLOWEEN-työpaja

 

Klo 13:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Kulttuurikeskuksen aulan lava

13.00-13.45 Arja Havakka ja Akustiset

Stage
13.45-14.00 Ruska-kuoro

Taidemuseo
13.00-13.30 Peräkammarin esittely
13.30-13.45 Taiteilijatapaaminen: Kuukauden taiteilija Seppo Mikkanen

Historiallinen museo
13.00-16.00 Lasten työpajoja

Kirjaston aula
12.00-18.00 Taidemyyntiä- ja maalausta, Kemin kuvataiteilijat

Liikuntasali
12.00-18.00 KULTTUURIKIRPPIS

SAUVOTALO
(Valtakatu 22)

Lasten kulttuurikeskus
12.00-15.00 HALLOWEEN-työpaja

 

Klo 14:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Taidemuseo
14.00-15.30 TanssiSpektaakkelit: Salla Kekäläinen, Balettiryhmä 5, MuMMoT RC, Tanssikoulu Stagen The BoomCrew, STAGE KidZ, TeamSTAGE DTC, STAGE UnitedCrew, Nykytanssi edistyneet ryhmä, Show 9-11v tuntilaiset sekä Show 9v tuntilaiset, Nana Partanen, Kivalo-opiston Sambaryhmä La Fuente, Zahor-Itämainen tanssiryhmä, Senioritanssijat sekä Lady Akat

Historiallinen museo
14.00-16.00 Trokari Aaro tarinoimassa pirtun salakuljetuksesta
13.00-16.00 Lasten työpajoja

Kirjaston aula
14.00-16.00 Piirtäjä Emma R.
14.15-16.15 Kivimaalaus-työpaja
12.00-18.00 Taidemyyntiä- ja maalausta, Kemin kuvataiteilijat

Kirjaston lasten ja nuorten osasto
14.00-16.00 Valokuvasuunnistus, alle 10-vuotiaat
14.00-18.00 Nalletohtori

Liikuntasali
12.00-18.00 KULTTUURIKIRPPIS

SAUVOTALO
(Valtakatu 22)

Lasten kulttuurikeskus
12.00-15.00 HALLOWEEN-työpaja

 

Klo 15:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Taidemuseo
14.00-15.30 TanssiSpektaakkelit: Salla Kekäläinen, Balettiryhmä 5, MuMMoT RC, Tanssikoulu Stagen The BoomCrew, STAGE KidZ, TeamSTAGE DTC, STAGE UnitedCrew, Nykytanssi edistyneet ryhmä, Show 9-11v tuntilaiset sekä Show 9v tuntilaiset, Nana Partanen, Kivalo-opiston Sambaryhmä La Fuente, Zahor-Itämainen tanssiryhmä, Senioritanssijat sekä Lady Akat
15.30-16.00 Peräkammarin esittely

Kulttuurikeskuksen aulan lava

15.30-16.00 Nuorisokuoro Victoria

Historiallinen museo
14.00-16.00 Trokari Aaro tarinoimassa pirtun salakuljetuksesta
13.00-16.00 Lasten työpajoja
10.00-21.00 Historiallisen museon valokuvasuunnistus

Kirjasto
15.00-24.00 Exit Library “Horror”-pakopeli, K-16

Kirjaston aula
14.00-16.00 Piirtäjä Emma R.
14.15-16.15 Kivimaalaus-työpaja
12.00-18.00 Taidemyyntiä- ja maalausta, Kemin kuvataiteilijat

Kirjaston keskiaukea
10.00-21.00 Kemin varhaiskasvatuksen “Satumaista taidetta” -näyttely

Kirjaston lasten ja nuorten osasto
14.00-16.00 Valokuvasuunnistus, alle 10-vuotiaat
14.00-18.00 Nalletohtori

Liikuntasali
12.00-18.00 KULTTUURIKIRPPIS

Stage
16.00-16.15 Taiteilijatapaaminen Tuula Malo

MUUALLA KEMISSÄ

Kinopirtti, Liput 10 €
15.00-16.45 24 viikkoa, K12, Liput 10 €

 

Klo 16:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Kulttuurikeskuksen aulan lava

16.00-16.30 Meri-Lapin musiikkiopiston oppilaita

Stage
16.30-17.00 LaulunLyömät & Syke-kuoro

Historiallinen museo
10.00-21.00 Historiallisen museon valokuvasuunnistus

Kirjasto
16.30-16.45 Taiteilijatapaaminen Jukka Halttunen
15.00-24.00 Exit Library “Horror”-pakopeli, K-16

Kirjaston aula
14.15-16.15 Kivimaalaus-työpaja
12.00-18.00 Taidemyyntiä- ja maalausta, Kemin kuvataiteilijat

Kirjaston lasten ja nuorten osasto
16.00-18.00 Valokuvasuunnistus, yli 10-vuotiaat
14.00-18.00 Nalletohtori

Liikuntasali
12.00-18.00 KULTTUURIKIRPPIS

MUUALLA KEMISSÄ

Kinopirtti, Liput 10 €
15.00-16.45 24 viikkoa, K12

 

Klo 17:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Kulttuurikeskuksen aulan lava

17.00-17.30 Mandoliiniyhtye Remolo

Stage
17.30-18.00 Sudaruska

Historiallinen museo
10.00-21.00 Historiallisen museon valokuvasuunnistus

Kirjasto
15.00-24.00 Exit Library “Horror”-pakopeli, K-16

Kirjaston aula
12.00-18.00 Taidemyyntiä- ja maalausta, Kemin kuvataiteilijat

Kirjaston lasten ja nuorten osasto
16.00-18.00 Valokuvasuunnistus, yli 10-vuotiaat
14.00-18.00 Nalletohtori

Liikuntasali
12.00-18.00 KULTTUURIKIRPPIS

MUUALLA KEMISSÄ

Toimintakeskus Takitsu
17.00-24.00 Nuorisotila on auki

BAARIT & RAVINTOLAT

Cafe & Restaurant Chillout, vapaa sisäänpääsy
17.00 alkaen Karaoketanssit, Kemin Karaoke Klubi

 

Klo 18:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Kulttuurikeskuksen aulan lava

18.00-18.30 Lauluryhmä Tornio-Haaparanta
18.30-19.00 Sateenkaariorkesteri

Historiallinen museo
10.00-21.00 Historiallisen museon valokuvasuunnistus

Kirjasto
15.00-24.00 Exit Library “Horror”-pakopeli, K-16

Kirjaston aula
18.00-24.00 Pop Up -nuorisotila sekä Puuhapaku

MUUALLA KEMISSÄ

Cafe Hertta, vapaa sisäänpääsy
18.00-19.30 Tiia Karhi & Kemi Factori Acoustic Houseband sekä Veera Pyykkö

Toimintakeskus Takitsu
17.00-24.00 Nuorisotila on auki

BAARIT & RAVINTOLAT

Cafe & Restaurant Chillout, vapaa sisäänpääsy
17.00 alkaen Karaoketanssit, Kemin Karaoke Klubi

 

Klo 19:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Taidemuseo
19.00-20.00 Nuorisokuoro Victorian ja soitinyhtyeen konsertti (Apatity, Venäjä)

Historiallinen museo
10.00-21.00 Historiallisen museon valokuvasuunnistus

Kirjasto
15.00-24.00 Exit Library “Horror”-pakopeli, K-16

Kirjaston aula
18.00-24.00 Pop Up -nuorisotila sekä Puuhapaku

MUUALLA KEMISSÄ

Cafe Hertta, vapaa sisäänpääsy
18.00-19.30 Tiia Karhi & Kemi Factori Acoustic Houseband sekä Veera Pyykkö

Kinopirtti, Liput 10 €
19.00-21.10 Rakkautta vailla, K12

Toimintakeskus Takitsu
17.00-24.00 Nuorisotila on auki

BAARIT & RAVINTOLAT:

Scandic Lyhty, Liput 15 €
19.00-20.30 TÄHTIHETKIÄ -teatterinäytös

Cafe & Restaurant Chillout, vapaa sisäänpääsy
17.00 alkaen Karaoketanssit, Kemin Karaoke Klubi

Klo 20:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Kulttuurikeskuksen aula
20.00-20.35 DJ Strand
20.45-21.15 Veera Pyykkö
18.00-24.00 Pop Up -nuorisotila sekä Puuhapaku

Historiallinen museo
10.00-21.00 Historiallisen museon valokuvasuunnistus

Kirjasto
15.00-24.00 Exit Library “Horror”-pakopeli, K-16

Kirjaston Tuulenpesä
20.00-20.30 Esko Mörökölli lukee aikuisten kauhuteemaisia iltasatuja

MUUALLA KEMISSÄ

Kinopirtti, Liput 10 €
19.00-21.10 Rakkautta vailla, K12

Toimintakeskus Takitsu
17.00-24.00 Nuorisotila on auki

BAARIT & RAVINTOLAT:

Cafe & Restaurant Chillout, vapaa sisäänpääsy
17.00 alkaen Karaoketanssit, Kemin Karaoke Klubi

 

Klo 21:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Kulttuurikeskuksen aula

20.45-21.15 Veera Pyykkö
21.25-22.00 Asketia
18.00-24.00 Pop Up -nuorisotila sekä Puuhapaku

Kirjasto
15.00-24.00 Exit Library “Horror”-pakopeli, K-16

Kirjaston aula
18.00-24.00 Pop Up -nuorisotila sekä Puuhapaku

MUUALLA KEMISSÄ

Toimintakeskus Takitsu

17.00-24.00 Nuorisotila on auki

BAARIT & RAVINTOLAT:

Kukko, vapaa sisäänpääsy
21.00-22.30 Liukko, Laajoki & Huovinen Trio

Cafe & Restaurant Chillout, vapaa sisäänpääsy
17.00 alkaen Karaoketanssit, Kemin Karaoke Klubi

 

Klo 22:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Kulttuurikeskuksen aula
22.10-22.40 Luopio
22.50-23.30 Northern Oath
18.00-24.00 Pop Up -nuorisotila sekä Puuhapaku

Kirjasto
15.00-24.00 Exit Library “Horror”-pakopeli, K-16

MUUALLA KEMISSÄ

Toimintakeskus Takitsu

17.00-24.00 Nuorisotila on auki

BAARIT & RAVINTOLAT:

Kukko, vapaa sisäänpääsy
21.00-22.30 Liukko, Laajoki & Huovinen Trio

Old Gringo, vapaa sisäänpääsy
22.00-23.30 Anti-bile-trubaduuri Matti Virtasalo

Polte, Liput 5 €
22.30-00.00 Päivi Heikura & Jani-Petteri Hägg

Cafe & Restaurant Chillout, Tansseihin vapaa sisäänpääsy/Illalla liput 5 €
17.00 alkaen Karaoketanssit, Kemin Karaoke Klubi

 

Klo 23:00

KULTTUURIKESKUS:
(Marina Takalon katu 3)

Kulttuurikeskuksen aula
22.50-23.30 Northern Oath
23.40-00.15 Skullrod
18.00-24.00 Pop Up -nuorisotila sekä Puuhapaku

Kirjasto
15.00-24.00 Exit Library “Horror”-pakopeli, K-16

MUUALLA KEMISSÄ

Toimintakeskus Takitsu
17.00-24.00 Nuorisotila on auki

BAARIT & RAVINTOLAT:

Cafe & Bar Ankkuri, Liput 10 €
23.00-02.00 Flyin’ Blind sekä Taiteiden yön jamit

Old Gringo, vapaa sisäänpääsy
22.00-23.30 Anti-bile-trubaduuri Matti Virtasalo

Polte, Liput 5 €
22.30-00.00 Päivi Heikura & Jani-Petteri Hägg

Cafe & Restaurant Chillout, Liput 5 €
23.00-23.30 Tyrskyvalli
23.30-01.00 Radio Luxemburg

 

Klo 24:00

BAARIT & RAVINTOLAT

Cafe & Bar Ankkuri, Liput 10 €
23.00-02.00 Flyin’ Blind sekä Taiteiden yön jamit

Cafe & Restaurant Chillout, Liput 5 €
23.30-01.00 Radio Luxemburg

 

Klo 01:00

BAARIT & RAVINTOLAT

Cafe & Bar Ankkuri, Liput 10 € (soittimen kanssa jameihin ilmaiseksi!)
23.00-02.00 Flyin’ Blind sekä Taiteiden yön jamit

 

Lataa ohjelma tästä pdf-tiedostona!

Katso myös Kemin Taiteiden Yön OHJELMA PAIKAN MUKAAN.

Alkusivulle tästä!