Liikuntajärjestöjä Kemissä

Näiltä sivuilta löydät Kemissä liikuntaa harjoittavien seurojen ja järjestöjen yhteystietoja sekä linkkejä seurojen omille kotisivuille. Lisäksi sivuilta voi etsiä tietoja urheiluseurojen liikunta- ja urheilulajeista. Harrastuspaikoista ja -ajoista saa lisätietoja seuran kotisivuilta tai yhdyshenkilöiltä.

Liikuntajärjestöt

Seinakiipeily

 

 

Ammunta

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
Pohjolan Ampujat ry Juha Nikupeteri 0400 397689 pohjolan.ampujat@gmail.com

Biljardi

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
Kemin Biljardikerho ry 040 866 8717

Golf

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
Kemin Golf Klubi ry Osmo Happonen 0500 748 993 kemi.golf@gmail.com
www.kemingolf.fi

Hiihto

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
Karihaaran Visa ry Kristiina Pirneskoski 040 553 9544 kristiina.pirneskoski@lappia.fi
www.visaskiteam.fi

Jalkapallo (talvella futsal)

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
FC-88 Kemi ry Markku Oksala 0500 990 326 toimisto@fc-88.fi
www.fckemi.fi
Karihaaran Tenho ry Yrjö Korhonen 040 739 3854 yka54@suomi24.fi
Kemin Palloseura ry Pekka Tuomela 0400 691 999 toimisto@keps.fi
www.keps.fi
Kemin Pallotoverit ry Kari Luokkala 050 309 3198 kari.luokkala@yit.fi
Palloseura Kemi Kings ry kemikings@pp.inet.fi
www.pskemi.fi
Veitsiluodon Kisaveikot ry Sami Zerni 040 541 3083 sami.zerni@gmail.com
www.veitsiluodon
kisaveikot.com

Jousiammunta

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
Pohjan Jousi ry Seppo Hautamäki 040 707 9789 seppo.hautamaki@pohjanjousi.fi
www.pohjanjousi.fi

Jääkiekko

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
Kemin Lämärit ry Pekka Tiitinen 040 594 7916 pekka.tiitinen@lappia.fi
www.keminlamarit.com

Jääpallo

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
Veitsiluodon Vastus ry Paavo Pietilä patepietila@gmail.com

 Kamppailulajit

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
Aikidoseura Tai-atari ry Veikko Oljakka 0400 925 446 veikko.oljakka@ronka.fi
www.tai-atari.com
Budoseura Musokai ry Jari Karppinen 040 527 2932 jari.karppinen@pp.inet.fi
EKJT Pohjois-Suomi ry Simo Salminen 040 767 8185 simo.salminen@oktaavi.inet.fi
Kemi Boxing ry Veli-Pekka Leskinen 045 679 8549 www.freewebs.com/kemiboxing
Kemin Aikidoseura ry Sami Posti 040 867 8546 www.kemi.fi/aikidoseura
Kemin Into ry
nyrkkeilyjaosto
Tuomo Oksala 044 032 029 tuomo.oksala@pohjanranta.com
www.kemininto.fi
Kemin Into ry
painijaosto
Taito Ullakko 040 840 2460 taito.ullakko@hotmail.com
www.kemininto.fi
Kemin Kickboxing ry Leif Stenius 0400 585 287 info@kickboxingteam.com
www.kickboxingteam.com
Kemin Thaiboxing ry Jussi Pirttikangas 040 838 4727 jussi.pirttikangas@sastamolo.net
www.kemi.fi/ktb
Kita-Kan ry Juha Kaleva 040 512 9229 juha.kaleva@gmail.com
www.kitakan.fi
Steel Boxing ry Lasse Tapio 040 539 1964
Taisabaki ry Marko Kumpuniemi 040 775 0316

Keilailu

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
Aukon Paikkaajat ry Anneli Pitkänen 040 704 7729 www.keminkeilajatennishalli.com
Kemin Into ry
keilajaosto
Janne Mäkelä 044 594 6503 www.keminkeilajatennishalli.com
Kemin Veteraanikeilaajat ry www.keminkeilajatennishalli.com
Ralli-keilaajat ry Rainer Mällinen 0400 693 924 rainer.mallinen@pp.inet.fi
www.keminkeilajatennishalli.com
Veitsiluodon Keilaajat ry Martti Koskela 0400 298 629 www.keminkeilajatennishalli.com

Koripallo

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
Kemin Into ry
koripallojaosto
Hannu Petäjäsuo 050 303 2505 www.kemininto.fi
Kemin Vammaisurheilijat ry Timo Villanen 040 521 7294 timo.villanen@pp.inet.fi

Kuntoliikunta

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
TUL:n Lapin piiri ry Mauri Blomster 0500 316 904 mauri.blomster@tul.fi
www.tul-lappi.fi

Laskuvarjoharrastus

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
Kemin Laskuvarjokerho ry keminlaskuvarjokerho@gmail.com
skydivekemi.fi

Lentopallo (miehet)

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
Visa-Volley ry Seppo Marjamaa 040 703 8791 seppo.marjamaa@pp.inet.fi

Miekkailu

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
Länsi-Pohjan Miekkailijat ry Varpu Wiens 041 545 7760 varpu.wiens@gmail.com

Pesäpallo

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
Kemin Pesäpirkot ry Sari Ekorre-Nummikari 040 025 8672 keminpesapirkot@gmail.com
www.facebook.com/PesapirkotRy/

Petánque

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
Kemin Petánque ry
Keskuspuistokatu 20
94100 Kemi
Puheenjohtaja
Raimo Manniala
040 590 6053

Salibandy

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
Sastamolo Kings ry Teemu Kvist 044 530 2837 teemu.kvist@sastamolo.net
www.sastamolo.net

Shakki

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
Kemin Työväen Shakkikerho ry Matti Kotkansalo 016 254 816 www.shakki.net/kerhot/KemTS/

Taitoluistelu

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
Kemin Lämärit ry Pekka Tiitinen 040 594 7916 pekka.tiitinen@lappia.fi
www.keminlamarit.com

Tanssi

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
Meri-Lapin Country ry Päivi Perttula 050 364 2535 merilapincountry@hotmail.com
http://www.merilapincountry.com/
Meri-Lapin Seuratanssijat Swengijengi ry Puheenjohtaja
Pentti Heiskari
050 3875 687 swengi.jengi@luukku.com
www.swengijengi.net

Tennis/pöytätennis

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
Karihaaran Verkkopalloseura ry Osmo Happonen 0500 748 993 www.kemi.fi/kvs
Kemin Pöytätennisseura ry Asko Virtasalo 040 740 3197 avirtasalo@jippii.fi
www.kepts.net/kepts
Veitsiluodon Verkkopalloseura ry Arvo Mäkinen arvo.makinen@pp1.inet.fi

Vammaisurheilu

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
Kemin Seudun Invalidit ry Timo Villanen 040 521 7294 timo.villanen@pp.inet.fi
Kemin Vammaisurheilijat ry Timo Villanen 040 521 7294 timo.villanen@pp.inet.fi

Vesiurheilu

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
Kemin Moottorivenekerho ry Hannu Isomaa 040 534 8863 hannu.iso@luukku.com
www.kmvk.fi
Kemin Purjehdusseura ry Pertti Reinikainen 040 744 9248 info@keminpurjehdusseura.fi
www.keminpurjehdusseura.fi
Kemin Työväen Pursiseura ry Aarne Mikkonen 040 159 5597 www.ktps.fi
Kemin Työväen Uimarit ry Petteri Luokkala 040 760 0003 puheenjohtaja@kemtu.com
www.kemtu.fi
Kemin Uimaseura ry Juha Ruotsalainen 040 712 3905 www.keminuimaseura.com
Kemin Urheilusukeltajat ry Jorma Vähä 050 380 8259 keursry@gmail.com
Perämeren Melojat ry Pekka Ylipiessa 045 134 0562 melojat@gmail.com
peramerenmelojat.blogspot.fi/

Voimailu

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
Karihaaran Karu ry Markku Viitala 0400 600 808 www.voimanosto-karka.fi/
Saukki Gym ry Kari Timonen 050 408 0806

Voimistelu

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
Kemin Naisvoimistelijat ry Hanna Aula 040 593 6012 kemin.nv@gmail.com
keminnaisvoimistelijat.sporttisaitti.com
Kemin Into ry
voimistelujaosto
Kirsi Lamminpää-Vesenne 040 7549246 kirsti.lamminpaa@pp1.inet.fi
www.kemininto.fi

Yleisurheilu

Nimi Yhteyshenkilö Puhelin email & verkkosivut
Kemin Kunto ry Esa Helske esa.helske@pp1.inet.fi
Veitsiluodon Kisaveikot ry Ari-Pekka Heikonen 040 0935 480 ap.heikonen@gmail.com
www.veitsiluodonkisaveikot.com