Tuomari vei PS Kemiltä täydet pisteet
Tämän tilanteen jatkosta syntyy TP-Seinäjoen kyseenalainen tasoitusmaali.Seinäjoki, Tapani Juusola(Pohjolan Sanomat)
Palloseura Kemin valmentaja Sauli Kotiranta oli tuohtunut TP-Seinäjoki -pelin jälkeen. PS Kemi menetti täydet pisteet viime hetkillä 2-2 (0-0) tasapeliin päättyneessä Kakkosen ottelussa.- Olimme pelillisesti parempia ja voitto olisi kuulunut meille, mutta kyseenalainen tuomaripeli ratkaisi ottelun. Lopun tasoitusmaali oli selvä, räikeä, tuomarivirhe, Kotiranta puhisi.
TP-Seinäjoki sai parisen minuuttia ennen täyttä aikaa sivurajaheiton, joka singottiin pitkälle PS Kemin rangaistusalueelle. Palloa purkanut Kemin Erkka Pätsi heitettiin tilanteessa kahdella kädellä, painiotteella, kumoon ja rikkoja potkaisi itse pallon maaliin.
- Se oli täydellinen oikeusmurha, siitä ei ole kahta puhetta. Meillä on ottelu DVD:llä ja jokainen voi sen siitä tarkistaa. Teemme tästä raportin liittoon. Pelin tulostahan se ei muuta, mutta eipä ole ainakaan tuomarille sulka hattuun, Kotiranta painotti.
Katso ottelun maalit videolta!!!
Komeat maalit
Kemiläisvalmentaja oli kuitenkin erittäin tyytyväinen omiensa otteisiin. Maalittoman avausjakson jälkeen PS Kemi osui heti toisen jakson alussa. Esa Savolainen pääsi vasemmalta läpi ja sai purun estettyä, josta Aleksander Bagajev veti pallon pussiin.
Kotijoukkue tasoitti entisen PS Kemin pelaajan Juha Eteläahon maalilla, mutta sekin tuli kyseenalaisten vaiheiden jälkeen.
- Janne Hosio makasi vaihtokunnossa maassa, mutta tuomari antoi pelin jatkua ja maali tuli Jannen tontilta, Kotiranta selvitti.Omelyachuk onnistui
Kemi otti vielä kerran voitosta kiinni, kun Janne Oksala maalasi 66. minuutin kohdalla. Puoliajalla kentälle vaihdettu Mykyta Omelyachuk tuli tilanteessa oikealta läpi ja antoi keskelle, josta Bagaevin kautta Oksala pääsi tykittämään pienestä kulmasta ylänurkkaan.
Ukrainalainen Omelyachuk on kemiläisseurassa koeajalla.
- Hän pelasi erittäin hyvin, Kotiranta kommentoi pelaajan esitystä.Hukkaan valuneen voiton myötä PS Kemi sai sarjakärkeen rinnalleen Oulun Palloseuran, joka voitti kotonaan Kajaanin Hakan 3-1.
- OPS on edelleen sarjan suosikki ja me kiusataan mitä pystytään. Odotin, että sarjan puolivälissä OPS olisi jo paljon karussa, Kotiranta kommentoi sarjatilannetta.PS Kemin kokoonpano: Mäkipörhölä; Nikupeteri, Pätsi, Juvonen, J.Hosio (60. Mäkitalo); Räihä, Hakala, M.Hosio (46. Omelyachuk), Oksala (81. Ruokamo); Bagajev, Savolainen.
|| Faktat | Uutiset | Edustusjoukkue | Kausi 2007 | Historia | Tilastot | Juniorit | Johtokunta |Tukijoukot ||RM © 2000 - 2007