Tapahtuman tiedot
Tapahtuman alkamispäivä
26.09.2020, kello 10:00Tapahtuman loppumispäivä
26.09.2020, kello 15:00Paikka
Tapahtumaluokat
Luennot ja esittelytLänsimaisen kuvataiteen murrokset ja muutokset – taidehistorian yleisöluentosarja
Kivalo-opisto ja Kemin taidemuseo järjestävät yhteistyössä “Länsimaisen kuvataiteen murrokset ja muutokset” -yleisöluentosarjan. Luennot järjestetään Kemin kulttuurikeskuksessa. Luennoitsijana on taidehistorian professori Tuija Hautala-Hirvioja.
Luennoille on vapaa pääsy, mutta osallistuminen edellyttää ennakkoilmoittautumista: www.kivalo-opisto.fi, puhelimitse 040 748 3672 tai käymällä Kivalo-opiston toimistolla.
Luentojen ajankohdat ja aiheet
Lauantai 26.9.20 kello 10–15 Realismi, impressionismi ja neoimpressionismi, Paul Cézannen, Vincent van Goghin ja Henri Toulouse-Lautrecin taide, symbolismi, synthetismi ja jugend.
Lauantai 24.10.20 kello 10–15 Ekspressionismi, fauvismi, uusasiallisuus, Bauhaus-koulun merkitys, kubismi, Pablo Picasson taide, futurismi ja Dada-liike.
Lauantai 23.1.21 kello 10–15 Surrealismi, venäläinen avantgarde, neoplastismi, konkretismi ja vitalismi.
Lauantai 20.2.21 kello 10–15 Abstrakti ekspressionismi, informalismi, pop-taide, uusrealismi, minimalismi, käsitetaide, postmodernismi ja katsaus Venetsian biennaalin näyttelyihin 2003–2019.
