Crowdsorsan Roskapeli tulee taas

Kemissä pääsee taas pian pelaamaan luonnon hyväksi. Kaupunkilaiset voivat toukokuussa ansaita rahaa siivoamalla lähiympäristöä roskista. Tempaukseen voi osallistua lataamalla Crowdsorsa-mobiilipeli omaan älypuhelimeen ja keräämällä roskia luonnosta. Peliin osallistuville on jaossa palkkioina yhteensä 600 euroa.

Crowdsorsan Roskapeli yhdistää ympäristönsiivoustalkoot mobiilipelaamiseen ja palkitsee osallistujat oikealla rahalla. Kaupunki on määrittänyt siivottavia alueita, jotka on merkitty mobiilipelin kartalle. Peli alkaa 15.5.2026 kello 10.

Pelaajan tehtävänä on ensin siivota alue ja sen jälkeen kerätä pelin virtuaalisia roskapusseja siivoamaltaan alueelta kävellen. Roskapussit kerätään kuvaamalla ja video ladataan sovelluksessa tarkistettavaksi. Videolla näytetään siivottu alue sekä alueelta kerätyt roskat pussissa tai jätesäkissä.

– Kemiläiset viihtyvät siistissä kaupunkiympäristössä, joten nyt on erittäin hyvä mahdollisuus osallistua ja vaikuttaa pelaamalla Crowdsorsan roskapeliä, toteaa Kemin kaupungin puistomestari Katri Lassila.

Yksi tehokas pelikierros

Todistetusti siistitystä ympäristöstä saa palkkion, jonka voi pyytää sovelluksesta pankkitililleen. Ahkerille ympäristösankareille on jaossa 600 euroa palkkioina, ja jokaisesta pelissä kerätystä virtuaalisesta roskapussista saa 0,10 euroa. Tehtävä on käynnissä niin kauan, kunnes kaikki kartalla olevat pussit on kerätty pelikartalta.

Osallistumiseen ei tarvita muuta kuin oma puhelin. Toki säänmukainen varustus on toivottavaa – myös hanskoista ja roskapihdeistä voi olla hyötyä. Vaarallisia tai liian suuria roskia ei tarvitse kerätä. Niihin törmätessään voi tehdä ilmoituksen kaupungille osoitteessa:kemi.fi \ Osallistu ja vaikuta \ Asiakaspalautteet.

Osallistuminen on helppoa:

  • Lataa Crowdsorsa-sovellus omaan puhelimeen
  • Tarkista pelikartalta siivottavat alueet
  • Suuntaa paikalle, siivoa ja kuvaa työsi tulokset
  • Lataa video ja lunasta palkkiosi

Mikä on Crowdsorsa?

Crowdsorsa on kansainvälisesti palkittu, tamperelainen startup-yritys, jonka mobiilipeliä on käytetty ympäristön hyväksi jo seitsemässä maassa: Suomessa, Ruotsissa, Virossa, Isossa-Britanniassa, Kanadassa, Yhdysvalloissa ja Malesiassa.

Peli on kehitetty kuva- ja videodatan joukkoistettuun keräämiseen. Osallistujat saavat palkkioita pelatessaan ja auttaessaan samalla parantamaan ympäristöä. Luonnon monimuotoisuutta uhkaavien vieraslajien torjunnan lisäksi peliä on käytetty menestyksekkäästi myös:

  • Kaupunkien ja bussipysäkkien esteettömyyden kartoittamiseen
  • Katujen ja pyöräteiden kunnon tutkimiseen
  • Sadevesien ja ajoratojen lätäköitymisen havainnoimiseen
  • Kaivonkansien, tierumpujen ja infraomaisuuden inventoimiseen
  • Kaupungin turvattomilta tuntuvien paikkojen raportoimiseen
  • Arjen ilmastotekoihin innostamiseen (Päästöpeli)
  • Lähiluonnon siivoamiseen (Roskapeli)

Yhteystiedot

Eija Kinnunen
Kestävän kehityksen päällikkö,
Kemin kaupunki
+358 40 161 6590
eija.kinnunen@kemi.fi


Toni Paju
Toimitusjohtaja, Crowdsorsa
+358 40 661 0072
toni.paju@crowdsorsa.com