Vesisankarit-tapahtuma muuttaa uintiaikoja perjantaina 22.5.

Perjantaina 22. toukokuuta 2026 uimahallissa järjestetään koululaisryhmille suunnattu Vesisankarit-tapahtuma, joka tuo päivän aikana altaisiin iloista vilskettä ja toimintaa.

Tapahtuman vuoksi yleisöuinti on keskeytetty kello 8.30–15. Tänä aikana allastilat ovat varattuina ainoastaan tapahtumaan osallistuville koululaisryhmille.

Uimahalli on avoinna yleisölle seuraavasti:

  • aamulla kello 7–8.30
  • iltapäivällä ja illalla kello 15–20.30

Asiakkaita pyydetään huomioimaan poikkeavat aukioloajat etukäteen ja suunnittelemaan uintikäyntinsä niiden mukaisesti.

Vesisankarit-tapahtuma on osa lasten vesitaitojen kehittämistä ja turvallisen vesiliikunnan edistämistä. Päivän aikana koululaiset pääsevät harjoittelemaan tärkeitä uinti- ja vesiturvallisuustaitoja innostavassa ja ohjatussa ympäristössä.

Uimahalli toivottaa tervetulleiksi sekä tapahtumaan osallistuvat että iltapäivällä ja illalla saapuvat uimarit!