Kauppatorin peräkonttikirppis 2026
Kauppatorin peräkonttikirppis järjestetään kesä-elokuussa lauantaisin kello 9-15 Kemin kulttuurikeskusta vastapäätä olevalla aukiolla. Sinne voi tulla nimen mukaisesti myymään suoraan auton peräkontista ja vaikkapa peräkärrystä.
Kirppiksellä ei ole henkilökuntaa tai omia WC-tiloja, mutta Kulttuurikeskus palvelee kesälauantaisin kello 10-15. Peräkonttikirppistä ei ole Juhannuspäivänä 20. kesäkuuta eikä Satama Open Air -viikonloppuna 1. elokuuta.
Kaupungin kesäkirppiksillä ovat voimassa vapaa-aikapalveluiden turvallisemman tilan periaatteet. Kirppiksellä on kesän ajan käynnissä kävijäarvonta, jossa kerätään lisäksi palautetta kirppiksistä. Arvontaan voi osallistua kirppiksellä esillä olevan QR-koodin linkistä.
Kesäkirppiksen säännöt:
- peräkonttikirppiksen aikataulu on kesä-elokuussa lauantaisin kello 9-16 välillä, pois lukien Juhannusaatto 20.6. ja Satama Open viikonloppu 1.8.
- kirppis on tarkoitettu yksityishenkilöiden ja muiden ei-kaupallisten toimijoiden tavaroiden pienimuotoiseen myyntiin
- myytävien tavaroiden tulee olla omia, käyttökelpoisia ja siistejä
- myytäväksi ei saa tuoda esimerkiksi elintarvikkeita, romuja, käytettyjä autoja tai muita suuria tavaroita / koneita
- myyjän tulee pitää myyntipaikkansa siistinä, sekä myyntiajan päätyttyä viedä pois kaikki tavaransa, myynnissä käyttämänsä välineet ja omat roskansa
- kirpputorille ei tarvitse ilmoittautua
- kulkuväyliä ei saa tukkia myyntipisteellä, eikä niille ei saa pysäköidä
- osallistujien tulee noudattaa Kemin vapaa-aikapalveluiden turvallisemman tilan periaatteita tapahtumissa
- lisätietoja kirppiksestä voi kysyä sähköpostitse tapahtumatoimisto@kemi.fi
Edellinen tapahtuma
Seuraava tapahtuma
