Kemiläisen kansikuvassa näkyy uuden brändin mukaista merenpintaelementtiä.

Kesä tulee ja tiedotuslehti Kemiläinen

Kemin kaupungin tiedotuslehti Kemiläinen ilmestyy kolme kertaa vuodessa. Nyt on ilmestynyt kuluvan vuoden toinen numero.

Kemiläisen kesänumerossa alkaa uusi juttusarja, joka esittelee paikallisia harrastustoimijoita ja innostaa kokeilemaan uusia harrastuksia. Laskujemme mukaan Kemissä voi harrastaa ainakin 130 eri lajia! Tällä kertaa esittelyssä ovat keramiikkakurssit ja -työpajat sekä miekkailuharrastus. Nämä harrastejutut on kirjoittanut Kemin kaupungin harrastekoordinaattori Aurora Loukusa.

Lehdestä löytyy tietoa muun muassa Työllisyyden yhteispalvelu Pointista, joka tarjoaa alueen asukkaille kattavat työllisyys-, koulutus- ja yrittäjyyspalvelut matalan kynnyksen palvelupisteessä Kemin Valtakadulla. Toisessa työllisyyspalveluiden jutussa ”Kansainvälistyminen on targetti” kemiläiset Intenational Pointti -hankkeen pilottiyritykset kertovat kokemuksiaan kansainvälisistä rekrytoinneista.

”Kemin kaupungin brändi on uudistumassa – brändiuudistus on enemmän kuin pelkkä logo. Se on uusi tapa puhua Kemistä ja kutsu nähdä kaupunki uudesta kulmasta” kirjoittaa projektipäällikkö Vilma Klemetti. Tästäkin aiheesta löydät jutun Kemiläinen -lehdestä. Lehden kansikuvana on Kemin kaupungin uuden brändin mukainen merenpintaelementti.

Lehdestä löytyy tuttuun tapaan koonti tulevista tapahtumista Kemissä sekä kaupunkiliikenteen kesäaikataulut – nämä voit napata lehdestä halutessasi talteen.

Jäikö Kemiläinen -lehti tulematta?